Konspekt informacyjny

IF PAN » NANOBIOM » Promocja » Promocja rezultatów

 
 

"Ultranowoczesna gospodarka"
artykuł w 'Dzienniku - Gazeta prawna' z dnia 30 kwietnia 2010 r.





Udział Instytutu Fizyki PAN w Międzynarodowych targach "OPTON"
       ( więcej... )

Superczuły czujnik wykrywający melaminę
W Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie opracowny został unikatowy na skalę światową czujnik pozwalający na łatwe, szybkie i pewne wykrywanie nawet śladowych ilości melaminy, silnie toksycznej substancji używaniej w przemyśle chemicznym do uzyskiwania materiałów polimerowych. Substancja ta służy do produkcji wielu różnych artykułów, ale obecność jej w produktach spożywczych stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia konsumentów.

Innowacyjne rozwiązanie opiera się na możliwości bezpośredniej detekcji cząsteczek melaminy w badanej próbce, które osadzają się na powierzchni warstwy detekcyjnej chemoczujnika. Czujnik swoją budową przypomina sito o rozmiarach oczek dopasowanych geometrycznie do struktury wykrywanych cząsteczek.

Prace nad chemoczujnikiem melaminy realizowane są w ramach Projektu kluczowego Nr. POIG.01.01.02-00-008/08 "Kwantowe nanostruktury półprzewodnikowe do zastosowań w biologii i medycynie - Rozwój i komercjalizacja nowej generacji urządzeń diagnostyki molekularnej opartych o nowe polskie przyrządy półprzewodnikowe", obejmującego swoją tematyką m. in. budowę urządzeń opartych na technologii nanostruktur kwantowych.

Informacja o osiągnięciach uzyskanych w Instytucie Chemii Fizycznej PAN znalazły się na stronach internetowych wielu serwisów informacyjnych:  ( ) a także w artykule zamieszczonym w ogólnopolskim miesięczniku informacyjno-publicystycznym FORUM AKADEMICKIE:  ( ).
       ( wróć... )

Udział Instytutu Fizyki PAN w 5. Targach Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji "Technicon Innowacje"
       ( więcej... )


Sprawozdania z realizacji zadań

Instytut Fizyki PAN 

W dniu 15 października 2009 r. o godzinie 10:00 w Instytucie Fizyki PAN w sali D obyła się sesja sprawozdawcza dotycząca zadań badawczych realizowanych przez IF PAN, WEMiF PWr oraz ICM UW w ramach projektu kluczowego pt. "Kwantowe nanostruktury półprzewodnikowe do zastosowań w biologii i medycynie - Rozwój i komercjalizacja nowej generacji urządzeń diagnostyki molekularnej opartych o nowe polskie przyrządy półprzewodnikowe".
Program sesji:   ( ) 


Instytut Chemii Fizycznej PAN 

W dniu 30 września 2009 r. o godzinie 13:00 w Auli Instytutu Chemii Fizycznej obyła się III Seminarium Sprawozdawcze IChF z realizacji projektu kluczowego "Kwantowe nanostruktury półprzewodnikowe do zastosowań w biologii i medycynie - Rozwój i komercjalizacja nowej generacji urządzeń diagnostyki molekularnej opartych o nowe polskie przyrządy półprzewodnikowe".
Temat przewodni sesji: Modyfikacje powierzchni - chemia.

O godz. 14-tej gość specjalny prof. Marcin Majda z UC Berkeley wygłosi wykład pt. "Antibody-antigen Equilibria in a Field of an External Force: Design of Reagentless Biosensors".


Instytut Wysokich Ciśnień PAN 

W dniu 17 lipca 2009 r. o godzinie 11:00 w Instytucie Wysokich Ciśnień obyła się sesja sprawozdawcza z realizacji projektu kluczowego "Kwantowe nanostruktury półprzewodnikowe do zastosowań w biologii i medycynie - Rozwój i komercjalizacja nowej generacji urządzeń diagnostyki molekularnej opartych o nowe polskie przyrządy półprzewodnikowe".


Instytut Fizyki PAN 

W dniu 16 lipca 2009 r. o godzinie 10:00 w Instytucie Fizyki PAN w sali D obyła się sesja sprawozdawcza z wykonania prac prowadzonych w IF PAN w ramach projektu kluczowego "Kwantowe nanostruktury półprzewodnikowe do zastosowań w biologii i medycynie - Rozwój i komercjalizacja nowej generacji urządzeń diagnostyki molekularnej opartych o nowe polskie przyrządy półprzewodnikowe".
Program sesji:   ( ) 


Instytut Chemii Fizycznej PAN 

W dniu 24 czerwca 2009 r. o godzinie 10:00 w Instytut Chemii Fizycznej PAN obyła się sesja sprawozdawcza z wykonania prac prowadzonych w IChF PAN w ramach projektu kluczowego "Kwantowe nanostruktury półprzewodnikowe do zastosowań w biologii i medycynie - Rozwój i komercjalizacja nowej generacji urządzeń diagnostyki molekularnej opartych o nowe polskie przyrządy półprzewodnikowe".


Instytut Wysokich Ciśnień PAN01 października 2008 - 31 marca 2009

W ramach realizacji tych zadań uzyskano szereg nowych ważnych wyników naukowych i zanotowano znaczący postęp technologiczny w szeregu zagadnień. W przypadku planowanej krystalizacji GaN uzyskano podłoża o zaplanowanych parametrach technologicznych, które zostały przekazane do przeprowadzenia procesów epitaksji w ramach innych zadań projektu. W procesach krystalizacji wysokociśnieniowej zostały zbadane warunki termodynamiczne stabilnej morfologicznie krystalizacji na dużych podłożach w różnych konfiguracjach przy uwzględnieniu dużej anizotropii wzrostu. Przykład płytki otrzymanej podczas krystalizacji w kierunku niepolarnym został pokazany na rys. 1.

 
    Rys. 1 Przekrój poprzeczny płytki GaN przygotowanej do wzrostu na orientacji niepolarnej po obustronnym wzroście wysokociśnieniowym w czasie 30 godzin. Widoczne makroskopowe stopnie wzrostu będące wynikiem silnej dezorientacji kryształu - zarodzi od nisko-indeksowej płaszczyzny {10-10}.  
 
    ( więcej... )





Raporty zewnętrznych specjalistów
Instytut Chemii Fizycznej PAN

  • Raport prof. J. Golaba na temat diagnostyki medycznej   ( ) .
  • Raport dra M. Losia na temat wykrywania wirusów   ( ) .