Informacje ogólne 
   Dyrekcja 
   Rada Naukowa 
   Struktura organizacyjna 
   Szkoła doktorska 
   Profil naukowy 
   Rozprawy doktorskie 
   Postępowania habilitacyjne 
   Postępowania profesorskie 
   Akty prawne 
   Konkursy 
   Konkursy na stanowiska naukowe 
   Konkursy na stypendia naukowe 
 
 
   Zamówienia publiczne 
 
 
   Deklaracja dostępności 
 
 
 
 
google
 
 
 
 
 
 
Redakcja:  Aleksander Błędowski
 
 
 
 
IF PAN  »  BIP  »  Profil naukowy


 

Archiwum Biuletynu Informacji Publicznej
Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk
do dnia 01 kwietnia 2021 r.


 
 
 
Profil naukowy


 
Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk - (w skrócie IFPAN) jest jednym z największych wiodących ośrodków badań w dziedzinie fizyki w Polsce. Instytut, z siedzibą w Warszawie, założony został w 1953 roku. Misją Instytutu jest prowadzenie badań naukowych na światowym poziomie w zakresie fizyki ciała stałego, fizyki atomowej i cząsteczkowej, oraz fizyki biologicznej. Ponadto, Instytut kształci kadry naukowe na studiach doktoranckich. Rada Naukowa Instytutu nadaje, średnio, co rocznie, kilkunastu osobom stopień naukowych doktora, oraz kilku stopień doktora habilitowanego. We współpracy z uczelniami, IFPAN uczestniczy w realizacji prac magisterskich i licencjackich.

Struktura organizacyjna obejmuje cztery Oddziały Naukowe, cztery Laboratoria środowiskowe, oraz Bibliotekę. W Instytucie pracuje ok. 350 pracowników (dane na koniec roku 2013), oraz ponad 80 doktorantów, w tym także doktoranci zagraniczni. Trzon kadry stanowi 70 profesorów, w tym trzech członków zwyczajnych Polskiej Akademii Nauk i ponad 60 adiunktów. Liczne grono pracowników piastuje wybieralne funkcje w krajowych i międzynarodowych organizacjach naukowych i w komitetach redakcyjnych czasopism. Dorobek i aktywność Instytutu, określa m. innymi duża liczba wysoko cytowanych publikacji, międzynarodowe i krajowe nagrody, oraz sukcesy w konkursach badawczych w postaci krajowych i zagranicznych grantów. Pełne informacje o organizacji, projektach badawczych, finansowaniu oraz lista publikacji zamieszczone są na portalu IF PAN: http://info.ifpan.edu.pl.

Jednym z najważniejszych kierunków badań i obszarem osiągnięć naukowych jest fizyka ferromagnetyzmu w półprzewodnikach, a zwłaszcza badania metod optycznego i elektrycznego kontrolowania porządku spinowego w nanostrukturach półprzewodnikowych. Badania te mają fundamentalne znaczenie poznawcze, maja także na celu opracowanie następnej generacji urządzeń dla elektroniki i teleinformatyki, wykorzystujących manipulowanie spinem elektronu, do budowy spinowych tranzystorów, bramek logicznych i pamięci. Ten obszar badań obejmuje fizykę kropek kwantowych oraz innych struktur półprzewodnikowych, takich jak druty kwantowe. Do najnowszych wyników należy także zaliczyć zaobserwowanie własności izolatora topologicznego w nowej klasie materiałów. Innym kluczowym obszarem badań półprzewodników jest technologia i własności materiałów i nanostruktur szerokoprzerwowych, opartych na ZnO i GaN do zastosowań optoelektronicznych, w sensorach i fotoogniwach. Opracowana w IF PAN technologia niskotemperaturowego wzrostu warstw ZnO stwarza nowe możliwości zastosowań tego materiału w trójwymiarowych pamięciach typu cross-bar.

Drugim filarem badań w IF PAN jest fizyka korelacji elektronowych w materiałach ferro i antyferromagnetycznych, w niekonwencjonalnych nadprzewodnikach i w ultra zimnych kondensatach gazów atomowych Bose-Einsteina. Prace eksperymentalne obejmują syntezę i badanie własności niekonwencjonalnych nadprzewodników, oraz zawierających jony ziem rzadkich kryształów magnetycznych. Celem badań jest zrozumienie natury procesów odpowiedzialnych za nadprzewodnictwo wysokotemperaturowe i ewentualne uzyskanie materiałów do zastosowań do transportu i gromadzenia energii elektrycznej, oraz do konstrukcji nowej generacji kwantowych układów logicznych. Badania materiałów magnetycznych służą zrozumienie roli wymiarowości i anizotropii w oddziaływaniach wymiennych oraz tworzeniu nowych materiałów o zadanych własnościach jako nośniki informacji i przetworniki elektroluminescencyjne. Wyniki prac nad dynamiką kondensatów atomowych obejmują opis zjawisk nieliniowych dynamiki kondensacji jednowymiarowego gazu Bose-Einsteina i opracowanie teoretyczne metod manipulacji domen magnetycznych antyferromagnetycznych kondensatów Bose-Einsteina.

Celem badań w dziedzinie fizyki biologicznej i biosensoryki jest lepsze zrozumienie procesów biochemicznych w żywych komórkach, oraz stworzenie narzędzi prewencyjnej diagnostyki medycznej chorób neurodegeneracyjnych. Badania obejmują modelowanie dynamiki i oddziaływań białek z substancjami biologicznie czynnymi, oraz dwa projekty doświadczalne w dziedzinie bionanotechnologii: syntezę nanocząstek o zaprojektowanych własnościach optycznych i elektrycznych, zdolnych do przyłączenia się do wybranych miejsc na powierzchni lub we wnętrzu żywej ludzkiej komórki i do detekcji form patologicznych tych komórek, oraz zbudowanie biosensorów z biologicznie nieaktywnych włókien tlenku cynku, do detekcji markerów obecnych w płynach fizjologicznych, charakterystycznych stanom patologicznym organizmu.

IF PAN jest jednym z najważniejszych w Polsce centrów hodowania i charakteryzacji kryształów i struktur niskowymiarowych. Do najlepszych na świecie należą zwłaszcza instalacje do hodowania struktur półprzewodnikowych II-VI i III-V oraz materiałów magnetycznych metodą wiązek molekularnych, laboratoria fotolitografii, oraz narzędzia analityczne do charakteryzacji tych struktur, obejmujące mikroskopy elektronowe, spektroskopię rentgenowską, mikroskopy skaningowe, przyrządy do analizy w skali atomowej składu chemicznego i profilu jednorodności. Metody badań własności fizycznych obejmują techniki pomiarowe transportu i spektroskopii, w szerokim zakresie temperatur, ciśnień hydrostatycznych i pól magnetycznych. Instytut dysponuje także unikalnymi technologiami domieszkowania, obróbki chemicznej i termicznej w warunkach ekstremalnych, oraz wytwarzania ultra czystych materiałów.

Upowszechnianie wiedzy realizowane jest poprzez publikacje w recenzowanych naukowych czasopismach międzynarodowych, oraz wystąpienia konferencyjne. W roku 2013 pracownicy Instytutu opublikowali ok. 300 prac w czasopismach z "listy filadelfijskiej" i przedstawili ponad 400 prezentacji na konferencjach. Instytut współuczestniczył w organizacji kilkunastu konferencji międzynarodowych, szkół naukowych i sympozjów. Prowadzone prace zaowocowały także przyznaniem w ostatnich latach kilkunastu patentów. IF PAN jest animatorem, organizatorem i współorganizatorem przedsięwzięć popularyzacji wiedzy. Organizuje wykłady i pokazy dla uczniów, warsztaty dla szczególnie uzdolnionej młodzieży, konkursy "Fizyczne ścieżki", itp. Organizuje Krajową Olimpiadę Fizyczną i uczestniczy w organizacji Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej.

Instytut finansowany jest ze środków publicznych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przez dotację statutową i granty badawcze, z programu Funduszy Strukturalnych, Programu Innowacyjna Gospodarka, przez programy Unii Europejskiej, współpracy dwustronnej PAN i z innych źródeł. Instytut jest członkiem szeregu Krajowych i Międzynarodowych Sieci Naukowych, należy także do osiemnastu Konsorcjów Naukowych. Ponad sto projektów naukowych realizowanych jest we współpracy z partnerami zagranicznymi (r. 2013).


 
 
 
 
Adres:     al. Lotników 32/46, 02-668 Warszawa
Tel.:   (+48 22) 843 70 01 NIP:  525-000-92-75
Fax.:  (+48 22) 843 09 26 REGON:  000326061