Reprezentacja Polski zdobyła złoty medal i pierwsze miejsce
w 34 Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków

Reprezentacja Polski zdobyła złoty medal, zajmując pierwsze miejsce w 34 Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków - International Young Physicists Tournament (IYPT), który został rozegrany w dniach 7-14 lipca na Międzynarodowym Uniwersytecie Kutaisi w Gruzji. Drużyna z Polski wygrała rywalizacje z drużynami z 15 krajów z całego świata. Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków to ostatni etap rywalizacji młodzieży biorącej udział w Turnieju Młodych Fizyków, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Fizyczne przy ścisłej współpracy z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Turniej Młodych Fizyków jest trzyetapowym drużynowym konkursem licealistów, prowadzących przez rok pracę badawczą nad 17 otwartymi problemami z różnych dziedzin fizyki. Rozgrywki Turnieju polegają na starciach fizycznych , w których drużyny prezentują rezultaty swojej pracy, a następnie ścierają się w debatach na ich temat. W zmaganiach Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków w Kutaisi reprezentacja Polski występowała w składzie: Jan Turczynowicz (kapitan), Mikołaj Czarnecki, Maciej Dąbkowski, Igor Kumela. W finale drużyna zaprezentowała opracowanie zadania dotyczącego nieliniowych drgań sprzężonych. Mimo obostrzeń, skutkujących zamknięciem szkól, drużyna intensywnie pracowała przez cały rok, korzystając z pomocy Fundacji Klub Naukowy Fenix, udostępniającej swoje laboratoria do pracy entuzjastom fizyki. Zawody trwały tydzień i zakończyły się finałem, w którym Polska (45,0 pkt) pokonała Słowację (42,2 pkt) i Austrię (40,8 pkt), osiągając najlepszy wynik od 2004 roku, kiedy to zdobyła puchar w trakcie zawodów w Australii.